Tego typu pytania stawia sobie wiele osób, zwłaszcza będąc w nagłej potrzebie wymagającej zakupu uszkodzonego lub zużytego elementu. Oczywiście, najbezpieczniej jest skorzystać z usług licencjonowanego serwisu lub dilera, jednak takie rozwiązanie (w przypadku, gdy maszyny nie obejmuje już gwarancja) może wiązać się z większymi kosztami. Stąd częstym rozwiązaniem, zwłaszcza u posiadaczy starszych traktorów, jest kierowanie się do tzw. handlarzy lub prywatnych osób sprzedających np. używaną maszynę na części.

Jest to rozwiązanie na pewno tańsze, lecz chcąc z niego skorzystać, warto pamiętać o kilku ważnych sprawach.

Nie wszyscy są uczciwi

Zdanie stare jak świat, jednakże często należy je przytaczać. Wielu handlarzy, zwłaszcza używanego sprzętu (praktycznie każdego rodzaju), próbuje na siłę wciskać zainteresowanym części niskiej jakości, które jedynie wizualnie zostały doprowadzone do dobrego stanu. Techniczne… często jest zupełnie inaczej. I chociaż w przypadku części do traktorów często nawet „na oko” można rozpoznać, czy coś jest dobre, czy nie, bez odpowiedniej wiedzy lub osoby takową posiadającą warto kilka razy przemyśleć poważniejszy zakup. Bo, gdy chodzi o zwykłe filtry oleju czy powietrza, ryzyko poniesionej straty jest niewielkie; gorzej się robi w przypadku zakupy wadliwego silnika.

Oczywiście, można dochodzić swoich praw czy to bezpośrednio u sprzedawcy, czy nawet na policji, jednak niejednokrotnie wiąże się to z rozwleczoną w czasie wymianą racji (nie zawsze zakończoną sukcesem).

Warto próbować

Zniechęcać się nie można. Nie wszyscy chcą przecież nas oszukać, jak i nie wszyscy czyhają na zawartość naszych portfeli. W dobie Internetu warto, a nawet należy korzystać z niezliczonych portali prowadzących sprzedaż online lub ogłoszeniową. Począwszy od Allegro, przez OLX, a kończąc na specjalistycznych „grupach” na portalach społecznościowych, jak Facebook, można znaleźć niezliczoną ilość części do ciągników w różnych cenach.

Dlatego w pierwszej kolejności, chcąc kupić daną część do traktora, należy odpowiedzieć sobie na pytanie: czy chcę kupić część nową (droższą), czy szukam jednak używanej (tańszej) – dzisiejsze możliwości sprawiają, że w obu tych przypadkach na pewno otrzymamy wiele satysfakcjonujących ofert.